środa, 25 maja 2011

Małe i praktyczne - jak to zrobić.

Do zrobienia małego koszyczko-pojemniczka skłoniła mnie praktyka, po prostu nie miałam na czym położyć świątecznych jajek wielkanocnych. Okazały się przydatne do wszystkiego. Postanowiłam więc podzielić się przepisem na to małe co nieco.

Potrzebne rzeczy to: Płyta CD (zostanie jako część składowa pojemniczka) kłębek włóczki w dowolnym kolorze. Dwa małe kłębuszki w dowolnych kolorach do falbanek ozdobnych. Użyłam szydełka 4.00 mm

Krok 1.
Rozpoczynamy od pętelki na szydełku,przerabiamy półsłupek przeciągając nitkę przez środek płyty. Ważne jest aby pętelka i kolejne półsłupki układały się wzdłuż krawędzi płyty.


Krok 2.

 W mojej robótce dookoła płyty pojawiło się 80 oczek.

Nitki wewnątrz okręgu będą się z pewnością na siebie nakładały, dlatego należy zwracać uwagę na  napięcie nici aby się nie poplątała. Zakańczamy okrążenie oczkiem ścisłym.

Krok 3.


Zaczynamy nowe okrążenie dwoma oczkami łańcuszka i do końca przerabiamy półsłupkami. Zakańczamy oczkiem ścisłym. Kolejne okrążenie to Słupki, rozpoczynamy trzema oczkami łańcuszka i przerabiamy do końca, jeden słupek w każdy półsłupek poprzedniego okrążenia. Zakańczamy oczkiem ścisłym.

W moim modelu jest 6 okrążeń,naprzemiennie półsłupki i słupki (nie liczę pierwszego oplatającego płytę) Następne okrążenie - półsłupki - zmniejszamy redukując co trzecie oczko (przerabiając dwa w jedno) Następne 3 okrążenia to półsłupki, jeden półsłupek w każde oczko z poprzedniego okrążenia. W zależności od wysokości pojemniczka liczba okrążeń się mnoży , im wyższy ma być tym więcej okrążeń. 

Krok 4.
Z kolorowej włóczki robimy falbankę. W dowolnym miejscu okrążenia wkłuwamy nić i przerabiamy 5 oczek łańcuszka. Wplatamy jego koniec w czwarte oczko, przerabiamy oczkiem ścisłym i wykonujemy kolejne 5 oczek łańcuszka. Powtarzamy dookoła robótki, zakończenie oczkiem ścisłym. Na każdym łuku z tych 5 oczek, w następnym okrążeniu przerabiamy 8 oczek półsłupków, zakończenie oczkiem ścisłym. Kolejne i ostatnie okrążenie to falbanka (która niekoniecznie musi mieć inny kolor ale tak jest łatwiej). Zaczynamy w pierwszym oczku początku falbanki z poprzedniego okrążenia, przerabiamy oczkiem ścisłym i wykonujemy  4 oczka łańcuszka, zakańczamy oczkiem ścisłym w 3 oczko i rozpoczynamy kolejny łańcuszek z 3 oczek. Tak przerabiamy do końca co drugie oczko. 

Życzę dużo cierpliwości i udanego efektu. 

do 26 maja

1 komentarz:

  1. A ja się zastanawiałam jak tą płytę tam umieściłaś, sprytne!

    OdpowiedzUsuń