Dzierga zaszydełkowana i dzierga, ale wciąż zapomina foty porobić i tak blog pustkami zieje. Czas na poważne postanowienie poprawy. Sprzyjające są okoliczności gdyż Mikołaj postarał się nadrobić braki w osprzętowaniu zaszydełkowanej i już ma czym foty pstrykać :)
Na pierwszy ogień - jak zrobić pompon.
Okazuje się że nie dla wszystkich to takie proste, a różnego rozmiaru pompony nadają się do ozdoby nie jednej czapki, broszki, a nawet kartki okolicznościowej.
Mój "przepis" pozwala na stworzenie różnych rozmiarów pompony.
Potrzebne rzeczy: kartka tekturowa, nożyczki, coś do pisania, włóczka, korek po butelce, szklanka.
posługując się szklanką i korkiem odrysowujemy szablon
do zrobienie jednego pompona potrzebne są dwa bliźniacze "obwarzanki".
Następnie odmierzamy długość włóczki (około 70 cm = rozpiętość ramion) i przystępujemy do owijania złożonych razem kółeczek.
Użyłam poczwórnej nici aby szybciej owinąć kółeczko, przyśpiesza to pracę i nie ma wpływu na wygląd pompona.
Gdy skończy się nić powtarzamy czynność czyli kładziemy druga warstwę 70 cm poczwórnej nici ( dużą rolę odgrywa tutaj grubość i sprężystość nici, te recyclingowe lub prane utraciły już pierwotną puszystość i ilość warstw trzeba wtedy zwiększyć).
Nawinięty obwarzanek rozcinamy wbijając ostrze nożyczek pomiędzy kartonowe kółeczka i prowadzimy cięcie pomiędzy nimi aż do całkowitego rozcięcia włóczki.
Przygotowujemy odcinek nici około 20 cm i przeciągamy ją pomiędzy warstwami tektury dookoła, oprócz zaciskania pompona pełni ona też funkcję łączącą z czapką lub innym materiałem.
Zaciskamy pętlę najmocjniej jak to możliwe uwzględniając możliwość pęknięcia nici ( ja obwiązuję dwukrotnie dla pewności) zawiązujemy supeł. A następnie rozcinamy papierowe kółka i je zdejmujemy.
I oto mamy pompon który dobrze trzeba wytrzepać aby za krótkie nitki wypadły, a te dłuższe można przystrzyc. Jeśli pompon nie układa się w idealną kulkę, oznacza to że należy zwiększyć ilość warstw (tak może się zdarzyć przy używaniu cieńszych nici) Jeśli pompon rozsypuje się po zdjęciu tekturek to znaczy że pętla była za luźna. Rozmiar pompona zależy od cięciwy narysowanego okręgu, należy liczyć się z tym że pompon będzie zawsze mniejszy o około 0,5 cm od papierowego wykroju.
Pompony są nie tylko fajnymi dodatkami same w sobie są świetną zabawką dla dzieci i domowych pupili. Aby wykonać wielokolorowy pompon należy użyć dwóch kolorów włóczki.
Dobrej zabawy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz